Edgeframe

Proč u nás není tak běžné mít mobilní domy jako v USA


http://www.uzis.cz/registry-nzis/nrlud Mobilní domy http://www.top-mobilnidomy.cz/, známější jako karavany, jsou poměrně běžně k vidění v USA. Žije tam značná část obyvatelstva. Je to mnohem levnější než klasický dům a umožňuje navíc pohodlné cestování. Není divu, že jsou tam tak oblíbené. Ovšem přestože jsou k dostání již i u nás, jejich uživatelů je naprosté minimum. Čím je to způsobeno?

jedoucí mobilní dům

V první řadě jde o velikost. Srovnejme USA a Českou republiku a hned vidíme ten rozdíl. Zatímco u nás přejedete zemi napříč za půl dne, v Americe na to potřebujete několik dní. Pokud tedy cestují například za příbuznými, kteří bydlí na opačném konci, není divu, že chtějí mít během té dlouhé cesty komfort.

 

Dále je tu celková mentalita. Američané se obecně (samozřejmě existují výjimky) odmítají vzdát svého pohodlí, a to platí i pro cesty. Proč by se měli několik dní trmácet v autobuse, když mohou cestovat v pohodlí domova? Navíc hromadná doprava tam není na takové úrovni, na jakou jsme zvyklí zde. Dojíždět autem je mnohem obvyklejší.

nejstarší typ mobilního domu

Fakt vzdálenosti je tu také při dojíždění do práce. Nezřídka se tam musí lidé kvůli své práci přestěhovat do jiného města. Zatímco u nás je prakticky vše v dojezdové vzdálenosti, tam to neplatí. Je tedy podstatně výhodnější nemuset kupovat nový dům a místo toho přestěhovat ten starý.

 

Navíc umožňují například během prázdnin či dovolené cestovat se vším komfortem, na který jste zvyklí, a to aniž byste se museli starat o to, kde budete v cíli vaší cesty bydlet. Případně můžete jen tak jezdit krajinou a každý večer zaparkovat tam, kde vás zastihne západ Slunce.

 

A to je právě ten kámen úrazu: naše zemička zkrátka není tak velká, aby bylo potřeba cestovat třeba několik dní, abychom se dostali tam, kam chceme. Navíc u nás (alespoň zatím) nejsou uzpůsobená parkoviště pro karavany. Respektive jsou, avšak je jich minimum.

 

V USA existují celé parky, kde si obyvatelé mohou pronajmout místo a svůj domov tam zaparkovat a žít tam tak dlouho, dokud nebudou chtít zase odjet. A vzhledem k tomu, že jsou rozesety prakticky po celé zemi, nemají obyvatelé karavanů o místo k přespání nouzi.

 

Jak je vidět, karavan má sice řadu výhod, do našeho prostředí se však příliš nehodí. Není tedy divu, že se zde tak nerozšířil – i když kdo ví? Možná se to v budoucnu změní. Nezbývá nám, než čekat.